Bilgi Kaynağı


 
Başdönmesi ve kahve


Soru:

Merhaba, ben bir devlet memuruyum. Siteyi çok beğendim. Bir sürü yararlı bilgilerle dolu. Kahveyi çok seven biriyim. Ancak kahveyi biraz korkarak içiyorum. Doktor değilsiniz ama bu kadar güzel bir site yaptığınıza göre bilirsiniz : Kafein içermesinden dolayı, vertigo hikayesi bulunan kişilerin az miktarda da olsa günde bir defa gibi kahve içmelerinin bir sakıncası varmıdır? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Yanıt:
 
Aslında tıp doktoruyum. Bu nedenle sorunuza tıp açısından yanıt verebilirim. Özel olarak kahve ve vertigo ile ilgili yapılmış çok çalışma yok ancak kafeinin vertigo üzerine olumsuz etkisi biliniyor. Bu nedenle vertigo ile seyreden Meniere hastalığı gibi kulak kaynaklı hastalıklar ortaya çıktığı zaman hastalarda kafein kısıtlaması ya da kafeinsiz diyet önerilmekte. Ayrıca yüksek doz kafein bazı hastalarda kalp ritm bozuklukları yaparak başdönmesine yol açabiliyor. Bunun yanı sıra alkol ya da sakinleştirici ilaçların yaptığı bulantı, kusma ve başdönmesi gibi olaylar kafein alımı ile azaltılabiliyor.
Sonuç olarak, başdönmesi olan kişilerde eğer sebep Meniere hastalığı ise kahve ve kafeinli içecekler önerilmemekte. Ancak başdönmesi bunun dışında sebeplere bağlı ise kısıtlı kafein kullanımı olabilir. Bunun dozunu ya da günde ne kadar kahve içileceğini belirleyen bir çalışma yok. Bu sizin deneyiminize kalmış. Bilmeniz gereken, çok başdönmeniz olduğu dönemlerde kahveyi en azda tutmanız.

 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş