Bilgi Kaynağı


 
Kahve Kitapları
Türk Kahvesi ve Lokumun Öyküsü
Yayınevi:
Filiz Yayıncılık
Yazar: Dr. Mete Soytürk
Sayfa Sayısı: 64
Özet ve İçerik: Bu kitapçıkta, bir anıdan yola çıkarak okuyucuya Türk Kahvesi ve Lokumun öyküsü anlatılmaktadır. Kahve üretiminin geçirdiği tarihsel sürece ve bir ticaret maddesi olarak dünyadaki toplumsal olayları ve ekonomik dengeleri nasıl değiştirdiğine değinilmektedir. Kahvenin kavrulması, öğütülmesi, pişirilmesi ve içilmesinin geçirdği değişimler gözönüne konmaktadır. Kahvehanelerin açılmasıyla ortaya çıkan toplumsal gelişmeler vurgulanmakta ve son olarak da kahvenin sağlığımıza olan etkileri ile ilgili akla takılan pek çok konu ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.Starbucks Hayatımı Nasıl Kurtardı?
Orijinal İsim: How Starbucks Saved My Life?
Yayınevi: Mikado Yayınları
Yazar: Michael Gates Gill
Sayfa Sayısı: 262
Çeviren: Serhat Ataman
Kapak Dizayn: Ayşe Çelem
Özet ve İçerik: Ellili yaşlarında Michael Gates Gill’in herşeyi vardı: Banliyöde bir malikane, sevgi dolu kalabalık bir ailesi, üst düzey bir eğitimi, yüksek gelirli ve prestijli bir işi. Altmış yaşına geldiğinde eğitimi dışında herşeyini kaybetti. İlk olarak işinden çıkarıldı, sonra girdiği bir ilişki aile hayatının sonu oldu ve beyninde yavaş ilerleyen bir ur teşhis edildi. Maalesef Gill’in geliri, sağlık sigortası ve parası yoktu.
Bir gün Manhattan’da son zevklerinden biri olan Latte’yi yudumlarken, 28 yaşlarında Crystal Thompson adında bir Starbucks müdürü hafif şaka ile kendisine iş teklif etti. Kaybedecek birşey olmadığından Gill işi kabul etti ve Brooks Brothers takımını çıkartıp yeşil üniformasını giydi. Starbucks’ta çalışmaya başlamasıyla Gill kendini üstün gören önyargılı bir kişilikten daha ağırbaşlı ve mutlu bir kişiliğe döner. Ama Starbucks’ta alınacak hayat derslerini öğrenmek Gill’in aylarını alacaktır. 

2008 senesi içinde Tom Hanks’in oynayacağı bir film çevrilmesi için film hakları Universal Pictures tarafından alınmıştır.

Yazar,  New Yorker yazarı Brendan Gill’in oğludur ve Yale Üniversitesinden mezun olduktan sonra 25 sene J. Walter Thompson reklam ajansında Kreatif Direktör olarak çalışmıştır. Şu anda New York’ta çalıştığı Starbucks’a yürüme mesafesinde oturmaktadır ve çalıştığım en iyi işim dediği işinden emekli olmayı düşünmemektedir.


Kahve ve Kahvehane
Yazar:
  Ulla Heise
Çevirmen: Mustafa Tüzel
Basımevi: DOST
Basıldığı Yıl: 2001
Sayfa Sayısı:200
Alındığı fiyat: 6 TL
Özet ve içerik: Kitabın yazarı Almanya'nın en önemli kahve uzmanı kabul edilmekte. Yazar kitaba kahvenin serüveni ile başlamış. Özellikle Arap yarımadasından Türkiye'ye gelişi ve buradan Avrupa'ya yayılması konusu ile başlıyor. Kitapta gerek geçmişte, gerekse günümüzde kahvenin kültürel ve sosyal boyutu hakkında gemiş bilgi var. Yer yer resimlerle desteklenen kitap özellikle kahvenin sosyal yönü hakkında bilgi edinmek isteyenler için uygun.

 


 

 

Doğu'da Kahve ve Kahvehaneler

Editörler: Helene Desmet-Gregorie/Francois Georgeon
Çevirmenler: Meltem Atik/Esra Özdoğan
Basımevi: YKY
Basıldığı Yıl: 1999
Sayfa Sayısı:258
Alındığı fiyat: 4 TL
Özet ve içerik: Bu kitabın en önemli özelliği çok yazarlı bir kitap olması. Editörlerden bir tanesi Türk kültürü araştırmacısı ve etnolog, diğeri ise Fransa'da Türk ve Osmanlı Araştırmaları Bölümü yöneticisi. Kitap kolay okunabilir ve akıcı bir dile sahip. Ağırlıklı olarak kahvehaneler üzerinde durulmuş ve Akdeniz Müslüman ülkelerinde kahve ve kahvehaneler ayrıntılı bir şekilde incelenmiş. Kahvenin toplumsal ve sosyal yanısıra din ile olan karmaşık ilgisi ve geçirdiği değişimler çeşitli bölümlerde ayrıntılandırılmış. Güzel bir baskıya sahip olan kitap, özellikle kahvehanelerin geçirdiği evrimi merak edenler için değerli bir kaynak.

 


 

Tanede Saklı Keyif, Kahve

Yazar:
 
Basımevi: YKY
Basıldığı Yıl: 2001
Sayfa Sayısı:168
Alındığı fiyat: 12 TL
Özet ve içerik: Aslında bu bir kitap değil, bir katalog. 2001 yılında açılan "Tanede Saklı Keyif, Kahve" sergisi için hazırlanmış. Kitabın en iyi tarafı tamamen Türk yazarlar tarafından yazılmış olması. Eseri görünce, keşke her serginin böyle bir kataloğu olsa diye düşünüyorsunuz. Çok iyi bir baskı, çoğu renkli bol resim ve çok güzel yazılar. Katalog makaleler, sergilenen eşyaların kataloğu, ingilizce-Türkçe kahve sözlüğü ve Kahve Tarihine Derkenar başlıklı özel bir bölümden oluşmakta. İçeriğin zenginliği bol kaynak ve resimlerle desteklenmekte; özellikle Ara Güler'in hoş fotoğrafları var. Sergide ise kahve soğutucuları gibi artık rastlanması zor eşyaları görmek ilginç.    

 


 

Kahvenin Hatırı

Yazar:  Çok yazarlı
Basımevi: Toplumsal Tarih Dergisi
Basıldığı Yıl: 2004
Sayfa Sayısı: 58-94
Alındığı fiyat: 4.5 TL
Özet ve içerik: Bu da bir kitap değil; Toplumsal Tarih dergisinin Haziran 2004 tarihli 126. sayısı. Dergide önemli bir bölüm kahve kültürüne ayrılmış ve pek çok kitapta bulamayacağınız ayrıntılı bilgiler ve resimler var. Başlıklar arasında:
Osmanlı Kudüsüne kahvehanelerin girişi
Divriği'de asırlık bir yeniçeri kahvehanesi
Kahvehane ve eğlence
Kahvenin dili
Cumhuriyet'in ilk yıllarında asri kahvehaneler 
Küllük güldestesi
var. Önemli bir katkı da "Türkçe kahve ve kahvehane kaynakçası" başlığı altında konu ile ilgili Türkiye'de yayınlanan yayınların listesi. Bulması güç olabilir ancak meraklısı için önemli bir kaynak 

 


 

Sohbetin Bahanesi Kahve

Yazar:  Deniz Gürsoy
Basımevi: Oğlak Yayınları
Basıldığı Yıl: 200
Sayfa Sayısı: 180
Alındığı fiyat: ?
Özet ve içerik: Deniz Gürsoy tarafından hazırlanmış bir kitap. Yazarı yemek kültürü ile ilgili kitapları ile tanınıyor. Kitap 2005 basımı ve 180 sayfa. Dikkati çeken kitabın alışılmadık ölçüsü ve güzel baskısı.  

İçeriği geniş ve rahat okunabilir bir kitap. Kahvenin tarihçesinden başlayan anlatım; kahvenin öyküsü, kahvenin kültürel yönü, kahve pişirmesi, araçları ile devam ediyor ve kaynaklar ve bir kahve sözlüğü ile sona eriyor. Kahve hakkında birşeyler öğrenmek isteyenler için çok iyi bir başlangıç kitabı.

 
Kahve Falı 

Yazar: Jasmine
Basımevi: New Age Yayınları
Basıldığı Yıl: 2002
Sayfa Sayısı: 161
Alındığı fiyat: 9 TL
Özet ve içerik: Kahve falı ülkemizde çok yaygın olmasına karşın, kaynak sayısı çok sınırlı. Bu açıdan, konu hakkında bilgi edinmek isteyenler için çok iyi bir kaynak. Kitap öncelikle Dünya ve Türkiye'de kahve hakkında genel bilgi verip ardından kahve falının ayrıntılarına geçmekte. Yer yer şekillerle desteklenen kitapta, falda çıkan şekillerin bazı fincanlarda kurgulandığı görülüyor.

Meraklılarına kesinlikle önerilir.


Kahvehaneler/Coffee Houses

Editör: Şakir Eczacıbaşı
Önsöz: Enis Batur
Basımevi: Eczacıbaşı
Basıldığı Yıl: 2007
Fotoğraf Sayısı: 193
Alındığı fiyat: ?
Özet ve içerik: Aslında bir kitap olmaktan çok bir albüm. Çok güzel görüntüler eşliğinde Türkiye'deki kahvehaneler resimlerle sunulmakta. Önsözü yazan Enis Batur, Avrupa'da gördüğü kahve kitaplarında Türkiye'deki kahvehanelerden hiç bahsedilmediğini belirtmekte. Bu kitap Türkiye'de Cafe'ler değil de kahvehaneler demenin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamakta. 

Doğan Hızlan'ın bu kitapla ilgili yazısı için tıklayın..

 


 

Kahve ve Kahvehaneler

Yazar: Ralph S. Hattox
Basımevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Basıldığı Yıl: 1996
Sayfa Sayısı: 142
Alındığı Fiyat: 8 YTL
Özet ve İçerik: Bu kitap Ralph S. Hattox’in Princeton Üniversitesi’nde İslam hukukunun bir uygulaması olan “kahve yasağı” üzerine yaptığı akademik bir araştırmanın sonucu. Nurettin Elhüseynin’nin çevirisi ile dilimize kazandırılmış olan kitap; kahvenin ve kahve yasağı ile ilgili tartışmaların kısa bir tarihi. Arap dünyasında kahvenin ortaya çıkış öyküsünü ve bu öykünün ekonomik ve sosyolojik arka planını bilimsel bir şekilde ele alması ve akademik bir dille anlatması açısından diğer kahve kitaplarından önemli bir farklılık göstermekte. Eğer kahvenin Yemen’e kadar giden başlangıç öyküsünü, sufilerin zikirlerindeki rolünü, şeriata göre kahvenin hukuki statüsünü ya da kahvehanenin toplumsal bir görüşme yeri olarak önemini merak ediyorsanız bu kitap sizin icin doğru kaynak. Kitap, kahvenin ve kahvehanelerin 300 yıllık öyküsünden kesitler sunan 16 resimle görsel olarak da zenginleştirilmiş.

Gönderen: Seçil Paçacı

 


 
Starbucks - Gönlünü İşe Vermek

Yazar:
  Howard Schultz
Çevirmen: Ömer Faruk Birpınar
Basımevi: Babiali Kitaplığı
Basıldığı Yıl: 2007
Sayfa Sayısı: 368
Alındığı fiyat: 14,53 YTL
Özet ve içerik: Aslında bir kahve kitabı olmaktan çok, bir iş gelişim kitabı. Starbucks'ın nasıl bir başarı öyküsü haline geldiğini Starbucks Yönetim Kurulu başkanı Howard Schultz ve Dori Jones Yang anlatmış.  
Kitap hakkındaki çeşitli görüşler şöyle: Starbucks’ın başarısı, son yılların en heyecan verici iş hikâyelerinden biri. Seattle’ın liman bölgesinde tek bir mağazayla başlayan Starbucks, dünya çapında iki bine yakın mağazası olan bir şirkete dönüştü. Üstelik her iş gününde yeni bir Starbucks açılıyor. Bu inanılmaz büyüme şunu gösteriyor ki Starbucks, ürün mükemmeliyeti ve müşteri memnuniyeti ilkesine bağlı kalmayı başarmıştır. Gönlünü İşe Vermek, girişimciler, yöneticiler ve Starbucks tutkunları için yenilikçi bir şirketin gönülden çalışarak nasıl dünya çapında bir üne kavuştuğunu anlatan harika bir kroniktir (Business Times). Bu biyografiden daha doyurucu bir kahve hayal etmek zor (Publishers Weekly). Schultz, Starbucks’ın, müşterilerinin ruhunu nasıl etkilediğini detaylı bir şekilde anlatarak saf Amerikan gerçeğini açığa vuruyor. Müşterilerinizin hayallerini ele geçirebilirseniz kazanırsınız (USA Today).Kahve: Bir Acı Tarih

Yazar:  Antony Wild
Çevirmen: Ezgi Ulusoy
Basımevi: MB Yayınevi
Dağıtım: İlke Basın Yayım
Basıldığı Yıl: 2007
Sayfa Sayısı: 284
Alındığı fiyat: 17,5 YTL
Özet ve içerik: 15. yüzyılda Doğu Afrika’da gösterişsiz bir şekilde ortaya çıkışından itibaren kahve, yoksul tropikal ülkelerde, çoğunlukla Avrupalı güçlere ait sömürgelerde üretilen ve zenginler tarafından tüketilen değerli bir meta haline geldi. Kahve aynı zamanda kapitalizmin ve kurumlarının ortaya çıkışında çok etkili oldu. Devrimlerin tohumları kahvehanelerde atıldı. Buralarda ticari ortaklıklar filizlendi, gizli topluluklar oluştu, siyaset ve sanat üzerine bitip tükenmez tartışmalar yapıldı. Tarihçi Antony Wild, kitabında kahvenin 500 yıllık tarihinde simya ve antropolojiyi, şiir ve siyaseti, bilim ve köleliği birbirine zincirleyerek ördüğü bağlantılar ağını gözler önüne seriyor. Kahve: Bir Acı Tarih, kahvenin kasvetli sömürgecilik geçmişiyle, tehlikeli kurumsal yapısının bugünü arasında köprü kuruyor ve sömürünün, her zaman endüstrinin kalbinde pusuda olduğuna dikkat çekiyor. Kahve Kokusu

Yazar: Gerhard J. Rekel
Çevirmen: Belit Şaka
Basımevi: Everest
Basıldığı Yıl: 2008
Sayfa Sayısı: 272
Alındığı fiyat: 14 TL
Özet ve içerik:
Kahve Kokusu, tüm zamanların en gözde içeceği üzerinden kurulan bir komplonun, hikâyesi. Almanya'nın en ünlü iki kahve zincirine düzenlenen sabotajlar, insanların bu siyah renkli içecekten uzaklaşmasına neden olur. Peki, bunun arkasında kim ya da kimler vardır? Daha da önemlisi, kahveden mahrum bırakılan bir topluma ne olur?
Türklerin Viyana’da bıraktıkları izlerden, Etiyopya Kahve seremonisi’ne uzanan bir polisiyeden çok daha fazlasını vaat eden bir Kahve Kokusu… 

 


Telvenin İzinde

Yazar:Kadir Şen
Basımevi: Apa Yayıncılık
Basıldığı Yıl: 2008
Sayfa Sayısı:
Alındığı fiyat:
Özet ve içerik:
Kahve ve kahvehane kültürünü anlatan kitabın içeriğinde ayrıca, Anadolu'daki eski kahvehanelerin fotoğrafları da var. Fotoğraflar Hakan Kürklü ve Yılmaz Bulut tarafından çekilmiş.
Kahvenin kökeninden başlayıp, 16. yüzyıldan bu yana sosyal bir olgu olarak kentsel yaşamın vazgeçilmez parçası olan kahvehanelere; aydınlanmanın temsilcisi kıraathanelerden kafelere uzanan muazzam bir öykü bu. 


Erzurum’da Kahvehaneler Ve Aşık Kahvehanesi Geleneği

Yazar: Dilaver Düzgün
Basımevi: Aktif Yayınevi
Basıldığı Yıl: 2008
Sayfa Sayısı: 
Alındığı fiyat: 10,20 TL
Özet ve içerik:Kitapta TÜRKİYE’DE İLK KAHVEHANE, KAHVE VE KAHVEHANEYE YASAKLAR, MEKTEB-İ İRFAN gibi bölümler var.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

 
Kendi Café’nizi Nasıl Açarsınız?

Yazar: Don Clarke
Basımevi: Mikado Yayınevi
Basıldığı Yıl: 2009
Sayfa Sayısı:
Alındığı fiyat: 225 TL
Özet ve içerik:İngiliz perakendeci Don Clarke ile yapılan çalışma sonucu perakendecilik ve özellikle Café açma konusunda bir eser Türkiye’de. 1980’den beri Café perakendeciliği üzerine çalışan Clarke tüm tecrübelerini “Kendi Café’nizi Nasıl Açarsınız?” adlı kitabında anlattı.
Bu Türkçe kitapta, açacağınız mağazanın nerede ve nasıl tutulması gerektiği, yapmanız gereken fizibilite analizleri, Café tasarımı, malzeme ve makina tedariği, çalışanların seçimi ve eğitimi, günlük iş akışları, işinizi nasıl genişleteceğiniz, detayları ile verilmekte.
Kitaba hemen sahip olmak için satın aldıktan sonra on-line olarak download etmeniz yeterli. Bir mağazanın Onbinlerce liraya mal olduğu düşünülürse bu kitabı perakendecilik konusunda herkesin alması ve okuması gerekli.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız


Türk Kahvesi Kitabı

Yazar:
Emine Gürsoy Naskali
Basımevi:
Kitabevi Yayınevi
Basıldığı Yıl:
2011
Sayfa Sayısı:
  598
Alındığı fiyat:
40 TL

Türk Kahvesi Kitabı, kültürümüzde kahve ile ilgili birikimin kayda alınması düşüncesinden doğmuştur. Türk kahvesi; türkülere, atasözlerine, deyimlere kadar girdiyse, artık; geleneğin, kültür birikiminin bir parçası olmuş demektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız..


<
Kahveniz Nasıl Olsun
?

Yazar:
Beşir Ayvazoğlu
Basımevi:
Kapı Yayınevi
Basıldığı Yıl:
2012
Sayfa Sayısı:
203
Alındığı fiyat:
15 TL

Beşir Ayvazoğlu, kültür tarihine yönelttiği derinlikli bakışı, Kahveniz Nasıl Olsun'la. bir adım öteye götürüyor. Gündelik hayatımızın, dilimizin, meclisimizin en önemli nesnelerinden biri olan "kahve" bu kitabın ortasında duruyor. Tarihi, kokusu, imgesi ve etrafında oluşan sosyolojisiyle. Kahve, bir kez daha tüm kokusuyla.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.. 
Kahve ve Sağlık


Yazar:
Hamdi Akan
Basımevi:
Mikado Yayınevi
Basıldığı Yıl:
2012
Sayfa Sayısı:
112
Alındığı fiyat: 19 TL

Prof. Dr. Hamdi Akan hobisi olan kendi kahve sitesindeki (www.kahve.gen.tr) 15 senelik çalışmalardan sonra dünyada kahve ve sağlık üzerindeki tüm çalışmaları tarayarak bu eseri meydana getirdi. Son derece objektif, bir o kadar bilimsel ve toplumda yanlış bildiklerimizi bize gösteren bir kitap.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


 
Kahve: Kırk Yıllık Hatırın Kitabı


Yazar:
Emine Gürsoy Naskali
Basımevi:
Yapı Kredi Yayınevi
Basıldığı Yıl:
2012
Sayfa Sayısı:
228
Alındığı fiyat: 72.25 TL
ISBN: 9789750821578

Kültür tarihi üstüne yaptığı çalışmalarla tanıdığımız Prof. Emine Gürsoy Naskali'nin hazırlıdığı Kahve: Kırk Yıllık Hatırın Kitabı, 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaşadığımız coğrafyada içilmeye başlayan ve bugün olmazsa olmazımız haline gelen kahveyi pekçok yönden ele alan önemli bir çalışma. Kahvenin mekânı olan kahvehaneler, kahvenin coğrafi yayılımı, halkın bilincinde yer ettiği folklorik yer, Osmanlı Saray çevresinde kullanılan fincan formları, Bach'ın kahve için yazdığı kantat, Osmanlı nüfus kayıtlarında kahveci kayıtları, telvenin etimolojisi gibi konularda; tarihçi, sanat tarihçisi, müzikolog, halkbilimci vb. araştırmacıların yazılarının yer aldığı Kahve - Kırk Yıllık Hatırın Kitabı, gerek işlediği konular gerek zengin görsel kullanımıyla diğer kahve kitaplarından ayrılıyor.

Ayrıntı için tıklayınız.


 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş